Eduard Bass

Z Vždy Nahoře
Přejít na: navigace, hledání

(vlastním jménem Eduard Schmidt; 1888-1946)

Eduard Bass.jpg
 • spisovatel, novinář, redaktor, herec, autor kabaretních textů
 • Narodil se v Praze. Vystudoval staroměstskou reálku, vyučil se v obchodě svého otce kartáčnictví a studoval ve Švýcarsku a Německu. Byl spolutvůrcem kabaretu Červená sedma. Spolupracoval se satirickými časopisy a spolu s několika karikaturisty vydával Letáky. V letech 1921–1942 působil jako fejetonista, reportér, soudničkář a divadelní kritik. Později byl ředitelem v pražských kabaretech Červená sedma a Rokoko. V letech 1921–1933 působil jako redaktor Lidových novin, od roku 1933 zde šéfredaktorem (do roku 1942). S obdobím po roce 1939 je spojen nucený odchod Židů z LN, E. Bass s ním asi nesouhlasil, ale nepostavil se proti němu ani nerezignoval na svoji funkci. Někteří kritici LN tohoto období naznačují, že aktivita propouštění byla větší než nutná – což E. Bass jako šéfredaktor mohl ovlivnit, jiní se domnívají, že E. Bass dělal, co bylo v jeho silách.
 • Lehké psaní, humor, parodie, satira

Dílo

 • „Klapzubova jedenáctka“ (1922) – moderní pohádka ze sportovního prostředí
 • „Cirkus Humberto“ (1941) – rozsáhlý román
  • vrchol Bassovy tvorby a jedna z nejčtenějších českých knih
  • oslava českého člověka, jeho píle, podnikavosti, solidarity
  • k úspěchu knize dopomohlo i to, že v době vydání posilovala české sebevědomí, otřesené nacistickou okupací
  • barvité líčení mnohotvárného cirkusového světa
  • Hlavním hrdinou je Vašek, syn jihočeského zedníka, který díky svým schopnostem a ctižádosti udělá rychlou kariéru. Osudy a dalších cirkusáků pak sledujeme v dobách dobrých i horších v průběhu několika desetiletí.
  • Antonín Karas žil spokojeně se svou ženou Márinkou a synkem Václavem. Márinka onemocněla a nemoci podlehla. Antonín se vydává se synem za prací do Hamburku a z nouze se uchází o místo u cirkusu Humberto. Vašek je z cirkusu úplně uchvácen, jeho otec ale dlouho zvažuje, zda má vůbec zůstat. Všichni lidé u cirkusu si Vaška oblíbí pro jeho poctivost a lásku ke zvířatům. Vašku, jak se mu začíná u cirkusu říkat, se rychle učí novým věcem. Hans ho učí ovládat poníky a nacvičí i malé představení. Po dlouhém a namáhavém cvičení se z Vaška stává vynikající artista. Ukazuje se, že je nadaný skoro ve všem, vyniká v drezuře šelem, v krasojízdě i v akrobacii. Pan Berwitz si Vaška velmi oblíbí a přeje si, aby si vzal jejich dceru Helenku za ženu a převzal vedení cirkusu po něm. Vašek s Helenkou se sice moc nemilují, ale nakonec svolí ke svatbě. Hlavním důvodem je záchrana cirkusu. Narodí se jim syn Petr. Petra k cirkusu bohužel nic netáhne. Naopak vyniká v matematice. Rodiče jsou zklamáni, protože jim je jasné, že Petr nebude pokračovat v jejich práci. Po vypuknutí hospodářské krize se cirkusu moc nevede, Vašek je donucen jej prodat. V Praze si najímá varieté a to vzkvétá. Heleně se v Praze nelíbí, trpí samotou a od Václava odchází k cirkusu Kranz. Zde spadne z koně a umírá. Syn Petr vystuduje matematiku na vysoké škole a ožení se s dcerou továrníka. Narodí se jim dcera Liduška. Václav Karas zjišťuje, že je Liduška pohybově nadaná, že má talent. Ujímá se její výchovy a podporuje Lidušku, která se chce stát tanečnicí. Rodiče Lidušky jsou však proti, ale nakonec je Václav Karas přemluví. Liduška odjíždí do Německa a velmi se jí tam daří. Václav Karas je již starý, vzdává se své dosavadní činnosti. Liduška si bere hraběte Mária Pallachicha. Když vidí Václav Karas jeho koně, je dojat a své stáří tráví u něho na statcích.
 • „Lidé z maringotek“ (1942) - soubor povídek z cirkusového prostředí