G. Apollinaire

Z Vždy Nahoře
Přejít na: navigace, hledání

Guillaume Apollinaire (1880-1918)

Guillaume Apollinaire byl francouzský básník, dramatik a anarchista. Je zakladatelem několika časopisů (např. Ezopova hostina, Pařížské večery, Moderní literatura a Imoralistická revue).

Je považován za jednoho ze zakladatelů moderní francouzské poezie. Ve svých dílech propagoval především kubismus. Ve svých básních usiloval zejména o zlidštění světa a jeho osvobození z konvencí. Jeho verše se staly strhující oslavou života a velikosti člověka.

Dílo

Jeho dílo je radikálně levicové. Mělo značný vliv na vývoj celosvětové literatury.

  • Pásmo Rychlé přemisťování v čase a prostoru vystihuje dynamiku doby. Města splývají v jediné, verše jsou samostatné významové jednotky. Báseň má vypadat jako stránka novin, typické pro dílo jsou metafory. Toto dílo přeložil Karel Čapek (1919)
  • Alkoholy Vyvrcholení jeho snahy o vytvoření nového básnického jazyka a vyjádření rytmu moderní doby.
  • Kaligramy
  • Prsy Tiréziovy Zde se poprvé objevuje název surrealismus, dílo mělo podtitul surrealistické drama. Spíše než o drama jde o libreto nebo scénář pro divadelní hru. Autor zde totiž pomíjí všechny stavební prvky tradičního dramatu (děj, charaktery, dramatický konflikt) - toto dílo se stalo programovým dílem divadelní avantgardy a předchůdcem absurdního dramatu. Děj se odehrává v Zanzibaru(Afrika), hrdinka je feministka Terezie, která odmítá úděl matky, proto odhodí prsa a stává se mužem Tiréziem. Opuštěný manžel zplodí během dne více než 40 000 dětí.