George Gordon Byron: Porovnání verzí

Z Vždy Nahoře
Přejít na: navigace, hledání
Řádka 1: Řádka 1:
 
[[Soubor:Byron.jpg|náhled|right|George Gordon Byron]]
 
[[Soubor:Byron.jpg|náhled|right|George Gordon Byron]]
 
'''(1788 - 1824)'''
 
'''(1788 - 1824)'''
*Byl anglickým básníkem, filhelénem a předním představitelem [[Romantismus|romantismu]].
+
*anglický básník a filhelén, předním představitel [[Romantismus|romantismu]]
*Zemřel před bojem Řeckým bojem za svobodu proti Turkům tím, že dostal zápal plic a pijavce, které ho měly léčit, mu vypily příliš mnoho krve (asi 2 litry). Přesto ho Řekové považují za svého hrdinu, který zemřel v boji za jejich svobodu.
+
*<small>Narodil se v Londýně. Pocházel ze starých šlechtických rodů, pověstných skandály. Otec brzy opustil jeho matku a poté zemřel, rodině zanechal pouze dluhy. Básníkova matka trpěla hysterií, často se u ní střídaly nálady. Byron od narození kulhal, měl však dobrou fyzickou kondici. Byl tvrdohlavý, neústupný a měl obdivuhodnou vůli. V deseti letech se stal hlavou rodu Byronů, a to po smrti strýce z otcovy strany. Jeho novým domovem se stalo panství Newstead, kam se odstěhoval s matkou. Po dobu léčení jeho postižené nohy se o něj starala vychovatelka, která mu jeho život značně traumatizovala. Díky tomu se u něj později vyskytla promiskuita a sexuální výstřednosti. Jako patnáctiletý se zamiloval do dívky ze sousedního panství a zklamání z první velké lásky jej neopouštělo ještě dlouho poté. Sblížil se s nevlastní sestrou Augustou, kterou velmi miloval - v roce 1814 se jí narodila jeho dcera. Měl hodně přátel ze studií v Cambridgi, se kterými se vydal dvouletou cestu Portugalskem, Španělskem, Maltou, Albánií a Řeckem. Z těchto cest si přivezl náměty ke svým lyricko-epickým povídkám. V roce 1815 se znovu oženil a zplodil druhou dceru, manželství však nevydrželo. Protože jeho rozvod byl skandální a jeho politické názory vyvolaly odpor, musel opustit Anglii. Jeho cesta vedla do Belgie a poté do Švýcarska, kde se seznámil s P. B. Shelleym a jeho ženou Mary. Přátelství s Shelleym Byrona velmi ovlivnilo lidsky i umělecky. Během let 1816-19 pobýval básník v Benátkách. V té době se zamiloval do mladé šlechtičny Terezy Guiccoli, která kvůli Byronovi opustila manžela. Její rodina podporovala protirakouské povstání - Byron boji finančně vypomáhal a ukrýval vzbouřence. Byrona velice zasáhla smrt dcery Allegro a tragické úmrtí přítele Shelleyho. Odcestoval do Řecka, kde chtěl zemřít jako hrdina v protitureckém povstání. Smrt mu ale s největší pravděpodobností přivodila revmatická horečka. Řekové ho přesto považují za svého hrdinu, který zemřel v boji za jejich svobodu.</small> 
 
+
 
===Dílo===
 
===Dílo===
 +
*jeho dílo zásadně poznamenal střet snů a představ s tvrdou realitou
 
*Childe-Haroldova pouť
 
*Childe-Haroldova pouť
 
**rozsáhlá lyricko-epická skladba o čtyřech zpěvech
 
**rozsáhlá lyricko-epická skladba o čtyřech zpěvech

Verze z 23. 5. 2016, 21:18

George Gordon Byron

(1788 - 1824)

 • anglický básník a filhelén, předním představitel romantismu
 • Narodil se v Londýně. Pocházel ze starých šlechtických rodů, pověstných skandály. Otec brzy opustil jeho matku a poté zemřel, rodině zanechal pouze dluhy. Básníkova matka trpěla hysterií, často se u ní střídaly nálady. Byron od narození kulhal, měl však dobrou fyzickou kondici. Byl tvrdohlavý, neústupný a měl obdivuhodnou vůli. V deseti letech se stal hlavou rodu Byronů, a to po smrti strýce z otcovy strany. Jeho novým domovem se stalo panství Newstead, kam se odstěhoval s matkou. Po dobu léčení jeho postižené nohy se o něj starala vychovatelka, která mu jeho život značně traumatizovala. Díky tomu se u něj později vyskytla promiskuita a sexuální výstřednosti. Jako patnáctiletý se zamiloval do dívky ze sousedního panství a zklamání z první velké lásky jej neopouštělo ještě dlouho poté. Sblížil se s nevlastní sestrou Augustou, kterou velmi miloval - v roce 1814 se jí narodila jeho dcera. Měl hodně přátel ze studií v Cambridgi, se kterými se vydal dvouletou cestu Portugalskem, Španělskem, Maltou, Albánií a Řeckem. Z těchto cest si přivezl náměty ke svým lyricko-epickým povídkám. V roce 1815 se znovu oženil a zplodil druhou dceru, manželství však nevydrželo. Protože jeho rozvod byl skandální a jeho politické názory vyvolaly odpor, musel opustit Anglii. Jeho cesta vedla do Belgie a poté do Švýcarska, kde se seznámil s P. B. Shelleym a jeho ženou Mary. Přátelství s Shelleym Byrona velmi ovlivnilo lidsky i umělecky. Během let 1816-19 pobýval básník v Benátkách. V té době se zamiloval do mladé šlechtičny Terezy Guiccoli, která kvůli Byronovi opustila manžela. Její rodina podporovala protirakouské povstání - Byron boji finančně vypomáhal a ukrýval vzbouřence. Byrona velice zasáhla smrt dcery Allegro a tragické úmrtí přítele Shelleyho. Odcestoval do Řecka, kde chtěl zemřít jako hrdina v protitureckém povstání. Smrt mu ale s největší pravděpodobností přivodila revmatická horečka. Řekové ho přesto považují za svého hrdinu, který zemřel v boji za jejich svobodu.

Dílo

 • jeho dílo zásadně poznamenal střet snů a představ s tvrdou realitou
 • Childe-Haroldova pouť
  • rozsáhlá lyricko-epická skladba o čtyřech zpěvech
  • Hlavní hrdina je zahořklý a má odpor k lidem. Jediné, co mu usnadňuje život je neustálé putování.
 • Lara
 • Korzár
 • Vězeň čillonský
  • Inspirace pro Máj
 • Kain
 • Manfréd
 • Don Juan (nedokončený)